Tuesday, August 26, 2008

Updated Tentative Event Schedule......

A couple of modest changes for the Updated Tentative Schedule:


Thurs., Aug. 28th - Aguas Frias 10-Mile TT
Sat., Aug. 30th -
Sun., Aug. 31st -
Tues., Sept. 2nd - Chico Airport Criterium - 1st Race of "Nutcracker" Omnium
Wed., Sept. 3rd - Fast 50 - 2nd Race of Nutcracker Omnium
Thurs., Sept. 4th - River Road 10-Mile TT - 3rd Race of Nutcracker Omnium
Sat., Sept. 6th - Messilla Valley Circuit Race - 4th Race of Nutcracker Omnium
Sun., Sept. 7th - Cohasset UPHILL Time Trial - Final Race Nutcracker Omnium (1st Race in Chico Hill Climb TT Series)
Tues., Sept. 9th - Chico Airport Criterium
Thurs., Sept. 11th - Aguas Frias 10-Mile TT
Fri., Sept. 12th -
Sat., Sept. 13th - BIDWELL BUMP Mountain Bike Race Weekend
Sun., Sept. 14th - BIDWELL BUMP Mountain Bike Race Weekend
Tues., Sept. 16th - FINAL Chico Airport Criterium - Double Points
Thurs., Sept. 18th - River Road 10-Mile TT
Sat., Sept. 20th - HENLEYVILLE ROAD RACE
Sun., Sept. 21st - CHICO DOWNTOWN CRITERIUM
Thurs., Sept. 25th - Aguas Frias 10-Mile TT
Sat., Sept. 27th - Forest Ranch TT (2nd Race in Chico Hill Climb TT Series)
Sun., Sept. 28th - CHICO DUATHLON AND 5K
Thurs., Oct. 2nd - FINAL River Road 10-Mile TT.......for Thursday Nights.
Fri., Oct. 3rd - Chico Corsa YEAR-END Party!!
Sat., Oct. 4th - Climb To The Pie Ride!
Sun., Oct. 5th - Jack & Jill TEAM Time Trial!!
Sat., Oct. 11th - Honey Run Road TT (3rd Race in Chico Hill Climb TT Series)
Sun., Oct. 12th - Messilla Valley Circuit Race - Last One for 2008!
Sat., Oct. 18th - Pentz Road TT (4th Race in Chico Hill Climb TT Series)
Sun., Oct. 19th - Aguas Frias Road Race - Last One for 2008!
Sat., Oct. 25th - Cohasset to Gravel, from Keefer Road (5th Race in Chico Hill Climb TT Series)
Sun., Oct. 26th - Table Mountain Road Race - Last One for 2008!
Sat., Nov. 1st - Galland Halloween CycloCross!!!
Sun., Nov. 2nd - Centerville TT (6th Race in Chico Hill Climb TT Series)
Sat., Nov. 15th - Neal Road TT (7th Race in Chico Hill Climb TT Series)
Sun., Nov. 16th -
Sat., Nov. 22nd - Table Mountain TT - Wildflower Side (8th Race in Chico Hill Climb TT Series)
Sun., Nov. 23rd -
Thur., Dec. 4th - Chico Velo Holiday DINNER/PARTY!!
Sat., Dec. 6th - The Team Chico CUTTY Series!
Sun., Dec. 7th - The Team Chico CUTTY Series!
Sat., Dec. 13th - Clark Road TT (9th Race in Chico Hill Climb TT Series)
Sun., Dec. 14th -
Sat., Dec. 27th - Humboldt Rd. TT (FINAL Race in Chico Hill Climb TT Series)
Sun., Dec. 28th -
Sat., Jan. 17th - The Team Chico TUNNELS Series
Sun., Jan. 18th - The Team Chico TUNNELS Series
Sun., Feb. 1st - PASKENTA

Other possible events likely coming up: Tyler Cyclocross races, Chico Alley Cat 2008, Wheelock Road Race, Nimshew Cross Country Cross Race , Durham Ruubay, Bidwell Park Cyclocross practice sessions, Airport Crit Points Race, North Rim TT, Bidwell Bump, North Rim Circuit Race.

Sunday, August 24, 2008

Dog Days Omnium Results.........



First off, I want to congratulate all of you for taking part in this year's Dog Days Omnium here in Chico!! You all did a tremendous job out there, and the attendance at the events was outstanding - have not seen that kind of turn-out at these events in quite some time. It was GREAT to see, and shows that Chico cycling is obviously alive and well! Thank you all!! Hope to see you at the Nutcracker Omnium in 9 days - for all of it, or maybe just a stage or two!

Okay, below are the Omnium results from the Road Race this morning - and below that are the Final Standings in the Dog Days Omnium in each category. And remember - all those who completed the entire Omnium received a 25 point bonus. A HUGE congratulations goes out to the Champions in each of the categories for the 2008 Dog Days Omnium:

Category "A" Men - Rich Thurman (not pictured)
Category "B" Men - Jeff Ochs (Top picture)
Category "B" Women - Morgan Bonar (Middle picture)
Mens Masters 45+ - Jim Mensching (Bottom picture)

Awesome job to all of you!!!

Stage 4 Results for Category "A" Men:
1. Rich Thurman 25 points
2. Kevin Speacht 20 points
3. Mike Smith 18 points
4. Randy Moon 16 points
5. Steve Vickery 14 points
6. Joe Shelburne 12 points
7. Mike Castaldo 10 points
8. James Plummer 8 points
9. Tim Creswell 6 points
10. David Kyle 4 points
11. Roy Steves 2 points
12. Mike Thorpe 1 point
13. Josh Bullock 1 point
14. Tyler Honeyman 1 point
15. Geno Gruber 1 point
16. Jeff Seyfried 1 point
17. Eric Ayars 1 point

Stage 4 Results for Category "B" Men:
1. Tom Embree 25 points
2. John Wiesinger 20 points
3. Denny McKenney 18 points
4. Jeff Ochs 16 points
5. Jim Mensching 14 points
6. Bill Brent 12 points
7. Joe Sanders 10 points
8. Greg Hollis 8 points
9. Lawrence Livermore 6 points

Stage 4 Results for Category "B" Women:
1. Teresa Kludt 25 points
2. Kathie Thornton 20 points
3. Kim Agur 18 points
4. Elizabeth Brent 16 points
5. Sue Kamrar 14 points
6. Jeanne O'Regan 12 points
7. Sandra Barton 10 points


Final Standings for Category "A" Men:
1. Rich Thurman 9 points + 25 points + 20 points + 25 points + 25 points = 104 points
2. Steve Vickery 18 points + 20 points + 25 points + 14 points + 25 points = 102 points
3. Kevin Speacht 28 points + 14 points + 12 points + 20 points + 25 points = 99 points
4. James Plummer 20 points + 12 points + 18 points + 8 points + 25 points = 83 points
5. Mike Smith 2 points + 4 points + 1 point + 18 points + 25 points = 50 points
6. Geno Gruber 4 points + 8 points + 10 points + 1 point + 25 points = 48 points
7. Joe Shelburne 6 points + 1 point + 4 points + 12 points + 25 points = 48 points
8. David Albrecht 23 points + 18 points = 41 points
9. Tyler Honeyman 2 points + 2 points + 2 points + 1 point + 25 points = 32 points
10. Alex Blease 16 points + 6 points = 22 points
11. Jeff Galland 20 points
12. Tim Creswell 13 points + 6 points = 19 points
13. Paul McIntyre 1 point + 16 points = 17 points
14. Rich Briggs 16 points
15. Randy Moon 16 points
16. Kareem Speake 14 points
17. Mike Castaldo 1 point + 10 points = 11 points
18. Jeff Seyfried 10 points + 1 point = 11 points
19. Tom Tucker 10 points
20. Andy Grayson 1 point + 8 points = 9 points
21. Paul Sajben 6 points
22. Mike Trowbridge 1 point + 1 point + 4 points = 6 points
23. David Kyle 1 point + 1 point + 4 points = 6 points
24. Mike Thorpe 1 point + 1 point + 1 point = 3 points
25. Roy Steves 1 point + 1 point + 1 points = 3 points
26. Josh Bullock 1 point + 1 point = 2 points
27. Rob Bishop 1 point + 1 point = 2 points
28. Eric Ayars 1 point
29. David Weathers 1 point
30. Dave Berman 1 point

Final Standigs for Category "B" Men:
1. Jeff Ochs 20 points + 20 points + 25 points + 16 points + 25 points = 106 points (Jeff holds the tie-breaker by winning the Downhill TT)
2. Tom Embree 28 points + 12 points + 16 points + 25 points + 25 points = 106 points
3. Jim Mensching 12 points + 18 points + 12 points + 14 points + 25 points = 81 points
4. Greg Hollis 7 points + 10 points + 18 points + 8 points + 25 points = 68 points
5. Denny McKenney 20 points + 6 points + 18 points = 44 points
6. Walt Schafer 14 points + 14 points + 14 points = 42 points
7. Phil Weintraub 16 points + 10 points = 26 points
8. Ken Petruzzelli 25 points
9. Lawrence Livermore 10 points + 8 points + 6 points = 24 points
10. Clay Johnson 20 points
11. John Wiesinger 20 points
12. Shawn Hughes 16 points
13. Bill Brent 12 points
14. Joe Sanders 10 points
15. John Deer 8 points
16. Dan Dominguez 8 points
17. Matt Itamura 7 points
18. Gary Fowler 6 points
19. Skip Lees 4 points
20. David Welch 3 points

Final Standings for the Women's Category:
1. Morgan Bonar 26 points + 25 points + 18 points = 69 points
2. Janine Rood 14 points + 25 points = 39 points
3. Kim Agur 20 points + 18 points = 38 points
4. Lisa Martens 19 points + 18 points = 37 points
5. Jeanne O'Regan 20 points + 12 points = 32 points
6. Sue Kamrar 14 points + 14 points = 28 points
7. Caryn Jones 12 points + 16 points = 28 points
8. Sandra Barton 16 points + 10 points = 26 points
9. Teresa Kludt 25 points
10. Lori Cox 20 points
11. Christa Ritchey 20 points
12. Kathie Thornton 20 points
13. Elizabeth Brent 16 points
14. Jenn Gruber 16 points
15. Rachel McKenney 14 points
16. Margaret Bomberg 12 points


Final Standings for Mens Masters 45+ Category:
1. Jim Mensching 27 points
2. Greg Hollis 22 points
3. Rich Briggs 16 points
4. Randy Moon 16 points
5. Walt Schafer 14 points
6. Denny McKenney 14 points
7. Jeff Seyfried 11 points
8. Tom Tucker 10 points
9. Lawrence Livermore 8 points
10. Phil Weintraub 8 points
11. Mike Trowbridge 6 points
12. Bill Brent 4 points
13. Joe Sanders 3 points
14. Gary Fowler 2 points
15. John Deer 2 points
16. Dan Dominguez 2 points
17. David Weathers 1 point
18. Skip Lees 1 point
19. David Welch 1 point

Saturday, August 23, 2008

2008 Cohasset Downhill Time Trial......

Hi Everyone! So, we had another great turn-out today for Chico Velo's Cohasset Downhill Time Trial. In total, we had 33 riders out there this morning giving this very fast downhill a shot - thank you all for coming out to this one!! And, a HUGE thank you goes out to David Weathers, Rob Bishop and Gary Fowler for volunteering to help at the Start Line - without your help, this event definitely would not happen! So, thank you to the three of you!

We had some tremendously fast times out there today - including a new course record set for the Individual Men's division. Steve Vickery clocked a 5:34 out there to take the victory and the record! But the fastest time of the day went to a Tandem that included Mike Trowbridge & Janine Rood - their time today was 5:27.......and this was AFTER they had each ridden the TT individually! In the Women's division, it was also Janine Rood taking the victory with a time of 6:43 - great job out there Janine!!

This was the 3rd of 4 stages of the Dog Days Omnium - the final stage will be tomorrow at the Table Mountain Road Race.

Here are the combined results for this morning's Cohasset Downhill Time Trial:

1. Mike Trowbridge & Janine Rood 5:27 (Tandem)
2. Steve Vickery 5:34 (New Course Record for Individual Men)
3. Jeff Galland 5:44
3. Rich Thurman 5:44
5. James Plummer 5:53
6. Rich Briggs 5:55
7. Kareem Speake 5:58
8. Kevin Speacht 6:00
9. Geno Gruber 6:01
10. Andy Grayson 6:02
11. Paul Sajben 6:07
12. Mike Trowbridge 6:11
12. Joe Shelburne 6:11
14. Tyler Honeyman 6:14
15. Jeff Ochs 6:17
16. Josh Bullock 6:21
16. Mike Thorpe 6:21
18. Clay Johnson 6:22
19. Greg Hollis 6:30
20. Tom Embree 6:38
21. Rob Bishop 6:41
21. Walt Schafer 6:41
23. Jim Mensching 6:43
23. Mike Smith 6:43
23. Janine Rood 6:43 (1st Place Woman!)
26. Lori Cox 6:46 (2nd Place Woman - Tie!)
26. Kim Agur 6:46 (2nd Place Woman - Tie!)
28. Morgan Bonar 6:50
29. Phil Weintraub 6:52
29. Roy Steves 6:52
31. Lawrence Livermore 7:09
32. Sandra Barton 7:10
33. Gary Fowler 7:12
34. Sue Kamrar 7:20

Tuesday, August 19, 2008

Stage 1 of Dog Days Omnium.........

video

1 Stage down..........3 to go!! Y'all did GREAT out there tonight! We have 3 stages left and it is still anyone's race in each category. And remember - there is a 25 Point Bonus for anyone doing ALL 4 stages of the Omnium. Next stage is this Thursday's River Road 10-Mile Individual Time Trial - and yes, aero equipment is allowed!

With that said, here are the current standings after tonight's Stage 1 Airport Criterium in each category:

Category "A" Men Overall Standings after Stage 1:
1. Kevin Speacht 25 points + 3 Prime Points = 28 points
2. David Albrecht 18 points + 5 Prime Points = 23 points
3. James Plummer 20 points
4. Steve Vickery 16 points + 2 Prime Points = 18 points
5. Alex Blease 14 points + 2 Prime Points = 16 points
6. Tim Creswell 12 points + 1 Prime Point = 13 points
7. Jeff Seyfried 10 points
8. Rich Thurman 8 points + 1 Prime Point = 9 points
9. Joe Shelburne 6 points
10. Geno Gruber 4 points
11. Tyler Honeyman 2 points
12. Mike Smith 1 point + 1 Prime Point = 2 points
13. Mike Trowbridge 1 point
14. Mike Castaldo 1 point
15. David Weathers 1 point
16. Rob Bishop 1 point
17. Mike Thorpe 1 point
18. David Kyle 1 point
19. Roy Steves 1 point
20. Paul McIntyre 1 point

Category "A" Women Overall Standings after Stage 1:
1. Michelle Beltran 25 points
2. Lindsay Myers 20 points
3. Janeen Thorpe 18 points

Category "B" Men Overall Standings after Stage 1:
1. Tom Embree 25 points + 3 Prime Points = 28 points
2. Denny McKenney 20 points
3. Jeff Ochs 18 points + 2 Prime Points = 20 points
4. Shawn Hughes 16 points
5. Walt Schafer 14 points
6. Jim Mensching 12 points
7. Lawrence Livermore 10 points
8. John Deer 8 points
9. Greg Hollis 6 points + 1 Prime Point = 7 points
10. Matt Itamura 4 points + 3 Prime Points = 7 points
11. David Welch 2 points + 1 Prime Point = 3 points

Category "B" Women Overall Standings after Stage 1:
1. Morgan Bonar 25 points + 1 Prime Point = 26 points
2. Christa Ritchey 20 points
3. Lisa Martens 18 points + 1 Prime Point = 19 points
4. Jenn Gruber 16 points
5. Janine Rood 14 points
6. Caryn Jones 12 points



Category "A" Race Tonight:
1. Kevin Speacht (7 Points + 3 Prime Points = 10 points)
2. James Plummer (5 Points)
3. David Albrecht (4 Points + 5 Prime Points = 9 points)
4. Steve Vickery (3 Points + 2 Prime Points = 5 points)
5. Alex Blease (2 Points + 2 Prime Points = 4 points)
6. Tim Creswell (1 Point)
7. Jeff Seyfried
8. Rich Thurman (1 Prime Point)
9. Joe Shelburne
10. Geno Gruber
11. Tyler Honeyman
12. Michelle Beltran
13. Mike Trowbridge
14. Mike Castaldo
15. David Weathers
16. Rob Bishop
17. Mike Thorpe
18. David Kyle
19. Roy Steves
20. Lindsay Myers
21. Paul McIntyre
22. Mike Smith (1 Prime Point)
23. Janeen Thorpe
DNP: Paul Begbie, Andy Grayson

Category "B" Race:
1. Tom Embree (7 Points + 3 Prime Points = 10 points)
2. Denny McKenney (5 Points)
3. Jeff Ochs (4 Points + 2 Prime Points = 6 points)
4. Morgan Bonar (3 Points + 1 Prime Point = 4 points)
5. Christa Ritchey (2 Points)
6. Lisa Martens (1 Point + 1 Prime Point = 2 points)
7. Shawn Hughes
8. Walt Schafer
9. Jim Mensching
10. Jenn Gruber
11. Janine Rood
12. Lawrence Livermore
13. John Deer
14. Greg Hollis (1 Prime Point)
15. Matt Itamura (3 Prime Points)
16. Caryn Jones
17. David Welch (1 Prime Point)
DNP: Clayton Anderson, Red Specialized(sorry, didn't write your name down)

Tuesday, August 12, 2008

Updated Tentative Schedule for Chico Area.......


Tues., Aug. 12th - Chico Airport Criterium
Thurs., Aug. 14th - Aguas Frias 10-Mile TT
Sat., Aug. 16th -
Sun., Aug. 17th - Aguas Frias Road Race
Tues., Aug. 19th - Chico Airport Criterium - 1st Race "Dog Days" Omnium
Thurs., Aug. 21st - River Road 10-Mile TT - 2nd Race Dog Days Omnium
Sat., Aug. 23rd - Cohasset DOWNHILL TT - 3rd Race Dog Days Omnium
Sun., Aug. 24th - Table Mountain Road Race II - Final Race Dog Days Omnium
Tues., Aug. 26th - Chico Airport Criterium
Thurs., Aug. 28th - Aguas Frias 10-Mile TT
Sat., Aug. 30th -
Sun., Aug. 31st -
Tues., Sept. 2nd - Chico Airport Criterium - 1st Race of "Nutcracker" Omnium
Wed., Sept. 3rd - Fast 50 - 2nd Race of Nutcracker Omnium
Thurs., Sept. 4th - River Road 10-Mile TT - 3rd Race of Nutcracker Omnium
Sat., Sept. 6th - Messilla Valley Circuit Race - 4th Race of Nutcracker Omnium
Sun., Sept. 7th - Cohasset UPHILL Time Trial - Final Race Nutcracker Omnium (1st Race in Chico Hill Climb TT Series)
Tues., Sept. 9th - Chico Airport Criterium
Thurs., Sept. 11th - Aguas Frias 10-Mile TT
Fri., Sept. 12th -
Sat., Sept. 13th -
Sun., Sept. 14th -
Tues., Sept. 16th - FINAL Chico Airport Criterium - Double Points
Thurs., Sept. 18th - River Road 10-Mile TT
Sat., Sept. 20th - HENLEYVILLE ROAD RACE
Sun., Sept. 21st - CHICO DOWNTOWN CRITERIUM
Thurs., Sept. 25th - Aguas Frias 10-Mile TT
Sat., Sept. 27th -
Sun., Sept. 28th - Forest Ranch TT (2nd Race in Chico Hill Climb TT Series)
Thurs., Oct. 2nd - FINAL River Road 10-Mile TT.......for Thursday Nights.
Sat., Oct. 4th -
Sun., Oct. 5th - Jack & Jill TEAM Time Trial
Sat., Oct. 11th - Honey Run Road TT (3rd Race in Chico Hill Climb TT Series)
Sun., Oct. 12th - Messilla Valley Circuit Race
Sat., Oct. 18th - Pentz Road TT (4th Race in Chico Hill Climb TT Series)
Sun., Oct. 19th - Aguas Frias Road Race
Sat., Oct. 25th - Cohasset to Gravel TT, from Keefer Road (5th Race in Chico Hill Climb TT Series)
Sun., Oct. 26th -
Sat., Nov. 1st - Centerville TT (6th Race in Chico Hill Climb TT Series)
Sun., Nov. 2nd - Table Mountain Road Race
Sat., Nov. 15th - Neal Road TT (7th Race in Chico Hill Climb TT Series)
Sun., Nov. 16th -
Sat., Nov. 22nd - Table Mountain TT - Wildflower Side (8th Race in Chico Hill Climb TT Series)
Sun., Nov. 23rd -
Thur., Dec. 4th - Chico Velo Holiday DINNER
Sat., Dec. 6th - The Team Chico Cutty Series!(Think - Grasshopper Series!)
Sun., Dec. 7th - The Team Chico Cutty Series!
Sat., Dec. 13th - Clark Road TT (9th Race in Chico Hill Climb TT Series)
Sun., Dec. 14th -
Sat., Dec. 27th - Humboldt Rd. TT (FINAL Race in Chico Hill Climb TT Series)
Sun., Dec. 28th -
Sat., Jan. 17th - The Team Chico TUNNELS Series
Sun., Jan. 18th - The Team Chico TUNNELS Series
Sun., Feb. 1st - PASKENTA 100-Mile Road Race
Other events coming up: Halloween Galland Cross race, Tyler Cross races, Chico Alley Cat 2008, Wheelock Road Race.